opis produkowanych przez nas sterowników - sterowniki silników krokowych

sterowniki silników krokowych, frezarki CNC

JAWO sterowniki silników krokowych
Przejdź do treści
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ STEROWNIKI JAWO ?
sterowniki silników krokowych
sterowniki silników krokowych
miniaturowe sterowniki silników krokowych






Obecnie na rynku jest cała masa sterowników do silników krokowych. Czym bardziej zwiększa się popularność silników krokowych, tym więcej pojawia się na rynku sterowników, szczególnie produkcji dalekowschodniej.
Niektóre są w cenie wkrętów mocujących...  warto przemyśleć.

W Polsce jesteśmy jednym z naprawdę nielicznych producentów sterowników dla silników krokowych.
W urządzeniach tych na przestrzeni kilku ostatnich lat dokonał sie ogromny postęp. Starając się nadążyć za stale rosnącymi wymaganiami rynku musimy stale udoskonalać nasze produkty. Naszą dumą jest stale powiększające się grono wiernych klientów.

Obecnie nasze sterowniki są produkowane na nowoczesnych liniach montażowych wyposażonych w kilka wielopunktowych inspekcji wizyjnych. Skutkuje to pewnością że na etapie montażu nie zostaną przepuszczone płyty które mogą być wadliwe bądź zawierać błędy. Oprogramowanie sterowników zawiera moduły które na etapie uruchamiania automatycznie sprawdza poprawność pracy i działania elementów sterownika.

Obecnie wszystkie produkowane przez nas sterowniki wyposażone są w jednakowe funkcjonalności użytkowe. Różnice pomiędzy sterownikami występują jedynie w ich "kalibrze" czyli wydajności prądowej i wytrzymałości napięciowej. Klasyfikuje je to do odpowiednich zastosowań.

Najważniejsze atuty w naszych sterownikach:
Całkowicie cyfrowe sterowanie w oparciu o algorytmy matematyczne
Precyzyjny kontroler steruje pracą silnika w sposób płynny i ograniczający rezonanse do minimum. Praca nawet z najmniejszymi podziałami pozbawiona jest przykrych efektów rezonansowych, tak charakterystycznych dla silników krokowych. Nowatorskie algorytmy sterowania w każdym momencie pracy adoptują się do aktualnych obrotów i obciążenia silnika, umożliwiając osiąganie wysokiej precyzji i równomierności obrotów. Skutkuje to zwiększonym momentem obrotowym i większymi obrotami użytecznymi.

Interpolacja międzykrokowa - algorytm odpowiedzialny za wyjątkową płynność pracy. Jego działanie polega na interpolowaniu obwiedni prądu sterującego do kształtu sinusoidy pomiędzy kolejnymi krokami wirnika. Wyeliminowaniu podlegają gwałtowne zmiany prądu które przyczyniają się do powstawania rezonansów silnika.

Miękki start, mechanizm powodujący płynne narastanie prądu w uzwojeniach silnika po załączeniu zasilania.
W znacznym stopniu ogranicza "kopnięcie" silnika podczas załączania. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku dużych silników gdzie szarpnięcie przy załączeniu może powodować silne udary mechaniczne.

Płynne nastawy prądu, użytkownik oprócz wartości prądu dostępnej bezpośrednio z tabeli może samodzielnie ustawić
wartość "user" z dokładnością 0,1A. Wartość nastawiona jest zapamietywana w pamieci nieulotnej.

Prąd bezczynności może być przez użytkownika ustawiany w 4 wartościach : 100%, 70%, 50% i 30%

Wejście Enable/Disable - jest możliwość zmiany polaryzacji sterowania.

Wszystkie wejścia sterujące wyposażone są w źródła prądowe dopasowujące się do napięć wejściowych w granicach do 30V. Zwalnia to z konieczności dokładania rezystorów ograniczających prąd transoptorów. Dodatkowo wszystkie wejścia zabezpieczone są przed skutkami odwrotnej polaryzacji.

Wyjście FAULT jest zabezpieczone przed skutkami zwarcia źródłem prądowym. Wydajność prądowa wyjścia to 25mA.
Umożliwia to sterowanie bezpośrednio odpowiednim przekaźnikiem w zakresie napięć 12V-24V.

Zabezpieczenia stopni mocy czuwają nad bezpiecznym zakresem pracy sterownika. Wykrywane są zwarcia fazowe,
międzyfazowe, do masy, udary prądowe i przeciążenia.

PULS/DIR to standardowe wejścia sterownika przeznaczone do pracy synchronicznej. Bardzo szybka jednostka numeryczna dopuszcza do równoczesnego wystąpienia sygnałów PUL i DIR. W takim przypadku priorytet będzie miał sygnał DIR. W wielu aplikacjach jest to dużą zaletą. Jest też możliwość sterowania sygnałem kwadraturowym
np. przy bezpośrednim podłączeniu enkodera inkrementalnego. Daje to możliwość pracy jako manipulator lub wzmacniacz momentu.

Generator wewnętrzny to moduł umożliwiający autonomiczną pracę sterownika. Silnik można wprawić w ruch stanem logicznym. Kontroli podlega też kierunek. Dostępnych jest kilka sposobów sterowania (instrukcja).
Nastawą podlegają prędkość wirowania oraz rampa rozpędzania / hamowania.

Wejście analogowe to rozwinięcie możliwości generatora wewnętrznego. Jest możliwość regulacji obrotów silnika
napięciem w zakresie 0-5V lub bezpośrednio potencjometrem. Jest też możliwość pracy nawrotnej. Maksymalna prędkość wirowania podzielona jest na 4 zakresy.


 

  
JAWO P.P.H.U.
Piotr Woszczyk
93-311 Łódź
ul. Rzgowska 180 paw. 20/21
NIP: 7291100163
tel. + 48 (42) 6458579
mobil.   + 48  601255408
jawopphu@go2.pl
jawopphu@frezarkicnc.pl

Wróć do spisu treści